"Old boys cup" Kaplice   -   12.3.2016
   Umístění Rebel's:   4. místo

Netradičně až v březnu si v Kaplici dali dostaveníčko hráči, kteří již dosáhli zralého věku. Konal se totiž již šestý ročník halového turnaje v sálové kopané nad 35 let, tentokráte jako STAROPRAMEN OLD BOYS CUP. Vinnou rekonstrukce haly ZŠ Školní se toto sportovní zápolení konalo až v tento čas. Oproti minulému ročníku doznalo startovní pole jediné změny. Absentující Kamenný Újezd nahradil celek až z Vysočiny. Do Kaplice zavítali od Třebíče hráči týmu Rebels Okříšky. Deset zúčastněných týmů bylo nasazeno do dvou pětičlenných skupin, přičemž určující bylo pořadí z loňského ročníku. Boje v základních skupinách pak určily nasazení do čtvrtfinálového pavouka, do kterého postoupily první čtyři celky z každé skupiny. Hrací doba byla stanovena na jedenkrát patnáct minut. Obhájcem celkového prvenství byl českokrumlovský Slavoj, který v každém z pěti předchozích ročníků postoupil až do finále. Na příčky nejvyšší pomýšlely i jiné týmy. Mezi ně určitě patřil pořádající Paroh team, silný celek Trhových Svinů a pořadatelé předpokládaly, že vysoko se budou pohybovat i Rebelové. Bohužel před samotným začátkem turnaje se organizátoři dozvěděli o neúčasti kaplické Rafandy, což mělo za příčinu, že v áčkové skupině si to týmy s jistotou postupu rozdaly v uvozovkách jen o lepší nasazení do čtvrtfinálového pavouka. Navíc byl docela dost zásadně narušen časový harmonogram. Ale i s tímto problémem, si pořadatelé dokázali poradit.

skupina A:
Obhájce celkového prvenství z Českého Krumlova potvrdil roli papírového favorita a svou základní skupinu ovládl, když bodově ani jednou netratil. Milým překvapením byly výkony "starších Pánů" z Vyššího Brodu. Ti v minulém roce obsadili poslední desáté místo, ale letos sehráli velice dobré zápasy a zcela po zásluze postupovali z druhého místa. Pokud v souvislosti s vyšebrodským Dynamem hovoříme o milém překvapení, tak rozhodně za očekáváním zůstaly výsledky i výkony v základní části Dolního Dvořiště. Jediná jejich výhra byla kontumační nad Rafandou a při nerozhodném výsledku v derby střetnutí s malontským Hraničářem, jim třetí místo zasytili jen lepší skóre. Malontští do čtvrtfinále šli ze čtvrtého místa a bylo tedy jasné, že ve vyřazovací části jej čeká vítěz skupiny B. Poslední skončila ostudně Rafanda!!!

skupina B:
Béčko vypadalo dle papírových předpokladů jako poměrně těžší skupina. Nic jiného než postup rozhodně nečekali hráči Parohu, Trhových Svinů a do čtvrtfinále se chtěli rozhodně podívat i nováčci od Třebíče. Dalo se tedy odhadovat, že kaplické týmy Ramba a Titánů svedou boj o poslední postupové místo. I když právě Titáni hned v prvním zápase skupiny nebyly daleko od překvapení, když ještě v osmé minutě vedli nad Parohem o dvě branky. Ale "Parožáci" dokázali otočit skóre ve svůj prospěch. Pořádající Paroh nakonec skupinu vyhrál bez ztráty kytičky, když si v zápase o první místo poradil s Trhovými Sviny, i když i v tomto duelu museli dotahovat. Trhové Sviny šly z druhého místa. Rebels Okříšky první dva své duely proti favoritům celého turnaje těsně prohrály, v dalších střetnutích si ale s přehledem poradily jak s Rambem, tak i s Titány. Posledním čtvrtfinalistou Old Boys Cupu bylo Rambo, které s Titány remizovalo a díky lepšímu skóre se mohlo těšit na vyřazovací boje.

čtvrtfinále:
V prvním čtvrtfinále českokrumlovský Slavoj narazil na kaplické Rambo. Slavoj jako historicky nejúspěšnější tým kaplického turnaje byl jednoznačným favoritem střetnutí. A na první branku se dlouho nečekalo, jenomže ji vstřelilo Rambo, jmenovitě Pavel Ševčík, který překvapil gólmana Vincíka. V minutě páté tvrdý šutér Petr Schönkypl srovnal stav. Zápas se pak lámal o tři minuty později, kdy sám před prázdnou brankou selhal Tomáš Beránek, vzápětí na polovině stejný hráč zbytečně přišel o balón a Stanislav Werner trestal gólem. Postup pak čtyři minuty před koncem zpečetil Josef Haláček.
Jestliže se v prvním čtvrtfinálovém duelu na gól čekalo do druhé minuty, tak v tomto druhým padl úvodní gól již v minutě první. Ladislav Picek dokázal překonat brankáře Henžla. Když poté v polovině zápasu kapitán Trhových Svinů Jan Gažák přidal druhý gól, nasměroval svůj tým do semifinále. Dolní Dvořiště se ale nevzdalo a tři minuty před koncem taktéž zásluhou kapitána Pavla Pechy vykřesalo jiskru naděje. V poslední minutě však při závěrečném náporu Dolního Dvořiště ztvrdil postup favorita Jan Jindra.
Třetí duel měl jednoznačného favorita a i zcela jednoznačný průběh. V první minutě překonal gólmana Malont Grigu Petr Janura, a když v šesté minutě přidal druhý gól Milan Sedlák, bylo jasné, jakým směrem se bude utkání vyvíjet. Hráči pořádajícího Parohu hráli s chutí a po krásných kombinačních akcích přidávali do hostující svatyně další a další góly. Duo Janura Sedlák rozpoutalo gólové dostihy, v kterých byl nakonec úspěšnější Milan Sedlák, jenž se trefil pětkrát. Janura se musel spokojit s třemi přesnými zásahy.
V posledním duelu byly mírně favorizované Okříšky, ale Vyšší Brod odehrál velmi dobře základní skupinu, a tak nebylo radno jej podceňovat. V tomto duelu se na gól čekalo nejdéle. Skóre se poprvé pohnulo až v minutě čtvrté a vyšebrodské Dynamo poslal do vedení nejlepší střelec týmu Ludvík Sojka. Když pak v šesté minutě přidal druhý gól Vít Syrovátka, vypadalo to na překvapení. Pro hosty z Vysočiny bylo důležité, že nedlouho po druhém inkasovaném gólu se jim podařilo snížit, když se přesně trefil Voda. V deváté minutě již bylo vyrovnáno zásluhou Petra Vacka a bylo jasně viditelné, že Okříšky si jdou cílevědomě za postupem. V jedenácté minutě dokonal obrat Ivoš Večeřa, který pak krátce před koncem přidal svůj druhý gól stejně jako Petr Vacek. Konečné resumé 2:5 pro Rebels.

zápasy:
Č. KrumlovRambo3:1Schönkypl, Werner, Haláček - Ševčík
T. SvinyD. Dvořiště3:1Picek, Gažák, Jindra - Mazanec
ParohMalonty8:0Sedlák 5, Janura 3
V. BrodOkříšky2:5Sojka, Syrovátka - Večeřa, Vacek 2, Voda

semifinále:
Mezi nejlepší čtyřku postoupily týmy, které v průběhu turnaje prokázaly nejvyšší výkonnost, a pro nikoho nebylo překvapením, že právě tyto čtyři celky byly v semifinále. V prvním byl mírně favorizován krumlovský Slavoj, který se také krátce po začátku duelu ujal vedení, když se poprvé na turnaji do černého trefil Lukáš Matuš. Když pak krátce před polovinou střetnutí navýšil vedení Slavojáků Ota Štrob, vypadalo vše na jednoznačnou záležitost. Opak byl však pravdou. Dvě minuty před koncem vstřelil kontaktní branku Václav Brožka a při hře bez brankáře na začátku poslední minuty smazal jednogólové manko Ota Šafránek. První semifinále dospělo k penaltovému rozuzlení. První na penaltu šel Jan Gažák a byl úspěšný. Naopak Josef Haláček nestora mezi třemi tyčemi Pavla Lenka nepřekonal. Jenomže Jan Jindra branku netrefil a Petr Schönkypl smazal manko. V poslední rundě se rozhodlo. Ladislavu Pickovi Josef Vincík penaltu zneškodnil a následně poslal Slavoj do finále Jan Petřík.
Druhé semifinále pak bylo reprízou duelu ze základní skupiny, v kterém Paroh Okříšky zdolal po boji 4:2. Hráči obou týmů předvedli přítomným divákům velmi pěknou dramatickou podívanou. Skóre se měnilo v minutě druhé. Paroh měl výhodu trestného kopu a po zdařilé sehrávce Petr Janura překonal gólmana Vejtasu. I soupeři pomohl ke skórování trestný kop. V šesté minutě se těsně za hranici brankového území k míči postavil Marian Kotrba, který filigránsky zahraným přímým kopem překvapil všechny přítomné a vyrovnal. Přes šance na obou stranách se pak skóre dlouho neměnilo. Až v dvanácté minutě vrátil Parohu vedení znovu Petr Janura. Soupeř pak vrhnul všechny své síly do útoku, při power play měl řadu šancí, ale gólman Říha se překonával. V posledních vteřinách pak postup pořádajícího celku ztvrdil třetím gólem Milan Sedlák.

zápasy:
Č. KrumlovT. Sviny2:2 pen. 2:1Matuš, Štrob, pen. Petřík - Brožka, Šafránek
ParohOkříšky3:1Janura 2, Sedlák - Kotrba

o medaile:
O bronzu se rozhodovalo tradičně v penaltovém rozstřelu. Na aktéry čekalo pět sérií. Vše zahájil Rebel Vítěslav Hlavina a byl úspěšný. Jan Gažák se také zahanbit nenechal. Patrik Netolička posléze Lenka nepřekonal, a tak do vedení šly Trhové Sviny zásluhou Oty Šafránka. Pak selhal i Petr Vacek. Jan Jindra Vejtasu překonal a Trhové Sviny měly nakročeno k bronzu. Ivoš Večeřa ještě prohru dokázal oddálit, ale po něm Václav Brožka zajistil konečné třetí místo Spartaku Trhové Sviny.
Do finále dokráčely stejné týmy jako v minulém ročníku Staropramen Old Boys Cupu. Finálový souboj byl dlouhé minuty bezbrankový, jednalo se spíše o taktickou bitvu, nikdo nechtěl soupeři dopřát vlastní chybou gólový úspěch. Skóre se změnilo až v minutě osmé. Sedlák přihrávkou z pravé strany našel na středu nedůsledně bráněného Zdeňka Kolka, který dostal míč odrazem od tyče za Vincíkova záda. Svůj první gól na turnaji si schoval na ten nejlepší moment. Uběhly další tři minuty, kdy se přesnou umístěnou střelu po zemi k tyči prosadil střelecky Petr Janura a Parožáci měli nakročeno k triumfu, ale závěrečné minuty byly ještě pro ně pořádně krušné. Slavojáci sáhli ke hře bez brankáře. Petr Schönkypl v pozici "falešného" gólmana napálil bombou břevno. Na začátku poslední minuty skrytou střelou po zemi snížil na rozdíl jediné branky, ale z dalšího tlaku se Slavoj vyrovnání nedočkal, naopak Milan Sedlák gólem v posledních vteřinách vzbudil celkový triumf paroh teamu Kaplice a pro sebe si jedenáctým gólem zajistil post nejlepšího střelce turnaje.

zápasy:
penaltyT. SvinyOkříšky4:2rozh. penalta Jindra
FINÁLEParohČ. Krumlov3:1Kolek, Janura, Sedlák - Schönkypl

Pořadatelé samozřejmě nezapomněli ocenit ani individuální výkony. Koruna nejlepšího střelce turnaje připadla Milanu Sedlákovi z pořádajícího Paroh teamu, který soupeřům nasázel 11 branek. Nejlepším gólmanem turnaje organizátoři zvolili brankáře Trhových Svinů Pavla Lenka, který po celý turnaj chytal výborně a jen málo kdo věřil, že v kolonce datum narození je napsaný rok 1954. Nejlepším hráčem celého klání byl pořadateli vyhlášen zcela po zásluze Petr Janura, který po celý turnaj táhl paroh k příčkám nejvyšším a navíc také střelecky zdatně sekundoval spoluhráči Sedlákovi.
I v pořadí již šestý ročník halového turnaje hráčů nad 35 let se vyvedl na výbornou. Nutno také zmínit, že turnaje se zúčastnila řada hráčů narozená dříve než před 35 lety. A tak jen pro orientaci uvádíme trio nejstarších hráčů turnaje. Tím nejzkušenějším byl gólman Pavel Lenk (ročník narození 1954), v závěsu za ním o měsíc mladší Josef Kovačík z Vyššího Brodu a toto duo doplnil obránce vítězného Parohu Bohuslav Svoboda (1958). Celý turnaj odřídila trojice arbitrů Martin Kučera, Ladislav Kuzma a Robert Granec. I jim patří poděkování pořadatelů, kteří též děkují všem sponzorům.